четвер, 7 грудня 2017 р.

Швидка приїде, але не до всіх

 
              Працівники міської швидкої раптом запанікували. Хоча ще кілька місяців тому на наше прохання прокоментувати майбутні реформи головний лікар відповів відмовою - мовляв, нічого страшного не відбувається. А ось тепер виявилось, що боятися є чого.
              15 листопада за ініціативою громадської організації "Всеукраїнська асоціація екстреної медичної допомоги і медицини катастроф" відбулася селекторна нарада на тему : "Реформа екстреної медичної допомоги". У ній взяли участь керівники 19 центрів екстреної медичної допомоги і медицини катастроф, головні лікарі станцій швидкої медичної допомоги, голови профспілкових організацій. Краматорськ був представлений головним лікарем станції швидкої меддопомоги Миколою Смищенко.
             Днями в країні відмінили професію фельдшера. Замість неї в класифікаторові з'явилися парамедики і екстрені медтехніки. Серед працівників швидкої допомоги зараз дійсно легка паніка - ходять чутки, що усіх їх звільнять, а відбирати в парамедики, які і працюватимуть в екстреній допомозі, збираються тільки тих, хто в змозі підняти людину вагою в 100 кг.
              Основною темою стало обговорення змін в класифікаторові професій.
              Хто був ніким, той стане усім.
              Водії швидкої меддопомоги тепер будуть медтехніками. Між тим, водіїв в екстрених медтехніков обіцяють перенавчити всього за три тижні. Також згідно з планами Мінохоронздоров'я, фельдшери повинні будуть пройти перепідготовку і стати парамедиками, а фахівців з нової спеціальності готуватимуть впродовж трьох років у вищих навчальних закладах. Парамедик повинен буде робити хворим уколи, зупиняти кровотечі і робити серцево-судинну реанімацію. Також в його обов'язки входить контроль за справністю устаткування в машині швидкої допомоги. Водії, які стають екстреними медтехніками, окрім турботи про автомобіль, допомагатимуть реанімувати пацієнтів.
            В принципі, від того, що фельдшерів перехрестять по модному в парамедики, нам, пацієнтам, ні холодно, ні жарко. Хоч ким назвися, тільки приїдь, рідненький, на виклик, і врятуй, якщо погано....
             А ось тут перша засідка і з'являється. Як вже сказала вголос в.о. міністра охорони здоров'я У. Супрун, висока температура, високий тиск або напад астми тепер не буде вагомою причиною для того, щоб дзвонити 103. За новими правилами " швидка" приїжджатиме на місця ДТП, при серйозних травмах або прямій загрозі життю людини (інфаркти, інсульти і інше). Відверто кажучи чіткого списку, на які виклики повинні виїжджати парамедики, ще ніхто не бачив.
            Але вже ясно, що головне завдання реформованої екстреної меддопомоги не лікаря привезти до пацієнта, а навпаки. Мінохоронздоров'я пропонує впровадити американський досвід - як можна швидше доставляти пацієнта до лікаря. Але Україна не США, і у нас зовсім інша ситуація в охороні здоров'я.
             Наслідки реформи можуть бути драматичними. Уся Європа працює по змішаній системі. Окрім парамедиків, є спеціалізовані лікарські бригади: кардіологи, психіатри і дитяча реанімація. Неправильно використати тільки один елемент їх системи, не враховуючи наші реалії - недофінансування, погані дороги, некваліфіковані кадри. Тут пряма загроза життя пацієнтів.
             До речі, не чекаючи реформаторського сигналу, швидку подекуди вже намагаються реформувати. Притому, що в Україні смертність від серцево-судинних захворювань складає 64 відсотки, кардиобригады в Києві, наприклад, почали відміняти. Грамотні лікарі говорять, що перш ніж прибирати лікарів зі швидких треба створити комплексні лікарні, які прийматимуть усіх, - від інфаркту до ниркової кольки. Тоді бригада парамедиків зможе доставити хворого до приймального відділення, а там його приймуть без зайвих розмов. Але доки це тільки в мріях.
           У Мінохоронздоров'я ж цю проблему збираються розв'язати за допомогою call - центрів, куди можна буде подзвонити і отримати раду лікаря. Повертаючись до парамедиків, лікарі в приватній розмові відмічають небезпеку, в неможливості парамедикам поставити діагноз : "Наприклад, та ж температура може бути не лише ознакою легкої застуди або грипу, але і симптомом серйознішого захворювання." Звичайно цим повинні займатися терапевти, у яких спостерігаються люди, але нерідко і лікарі швидких тут грають істотну роль.
            А ось що говорить старший лікар Центру екстреної меддопомоги і медицини катастроф Києва Наталія Стахова : "Кваліфікаційні вимоги складені так, що медичну освіту їм (парамедикам) не треба. Завдання цих людей - доставити пацієнта в лікарню. Вони повинні лише підтримувати життєво важливі функції організму, а повноцінне надання меддопомоги, встановлення діагнозу - зовсім не їх компетенція". 
            Такі ось справи. Подивимося чим все закінчиться. Ну, якщо доживемо звичайно....


                                                                                Інформація взята з газети "Краматорська                                                                                             правда" № 46-47 від 29.11.2017р.
            

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.